Česko hledá budoucí lídry ve zdravotnictví: Startuje manažerský inkubátor
Špičkoví lídři ze zdravotnictví se spojili pod hlavičkou projektu Po medině Inkubátor, aby v 10 měsících předali své know-how a zkušenosti mladší generaci. Mladé lékařky a lékaři se mohou hlásit do konce června.
Po medině Inkubátor. To je název nového vzdělávacího a mentoringového programu pro budoucí lídry ve zdravotnictví, který právě vzniká pod hlavičkou projektu Po medině. Jeho první ročník odstartuje v září letošního roku. V průběhu deseti měsíců v něm budou předávat své know-how a zkušenosti současní lídři zdravotnictví, a to ve formě přednášek, workshopů, networkingových setkání i individuálního mentoringu.
„Lékaři dnes velmi často přebírají manažerskou odpovědnost bez jakékoli systematické přípravy. To je dlouhodobě neudržitelný model. Pokud chceme moderní zdravotnictví, musíme začít vychovávat i budoucí lídry zdravotního systému,“ říká děkan 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy profesor Marek Babjuk, který nad programem převzal záštitu.
Mezi jeho lektory a hosty jsou nejvýraznější jména současného zdravotnictví z pohledu healthcare businessu, akademické sféry, klinické praxe i politické a legislavitní roviny. Adam Vojtěch, Simona Kijonková, Marek Babjuk, Lucie Hrdličková, Petr Šustek, Rastislav Maďar, Tomáš Havryluk či Matěj Misař jsou jen někteří z těch, od kterých budou účastníci čerpat poznání při osobních setkáních.
Dalšími jsou generální ředitelé a ředitelky nemocnic, primáři a primářky, spoluzakladatelé a spoluzakladatelky Healthcare Advance Management Institute, experti a expertky na zdravotnická data, řízení změn, psychologii práce, krizové řízení, financování zdravotnictví i soft skills, jako je budování osobního brandu a mediální vystupování.
„Inkubátor není pasivní kurz, který odchodíte pro certifikát. Budujeme komunitu lidí, kteří chtějí společně posouvat české zdravotnictví, chápat principy, na kterých funguje a přinášet dílčí změny, které povedou k efektivitě, udržitelnosti a zkvalitnění péče pro pacienty i pracovních podmínek zdravotnického personálu,” vysvětluje zakladatel programu Martin Palička.
A s tímto cílem také vybírá vhodné účastníky. “Snažíme se vytvořit synergicky silnou skupinu, ve které budou zastoupeni lidi s různými ambicemi, s různou úrovní zkušeností, s různým polem působnosti. Při pohovorech nás proto více než dosavadní zkušenosti zajímají vize, motivace a potenciál pro leadership,” doplňuje martin Palička s tím, že hlásit se mohou nejen lékaři a lékařky, ale i další profesionálové z oboru zdravotnictví, kteří chtějí přispívat k pozitivní změně ve zdravotnictví.
Možnost přihlásit se trvá až do konce června, už nyní má ale výběrová komise za sebou první vlnu pohovorů s kandidáty. „Čekali jsme velký zájem a čekali jsme kvalitní uchazeče, ale nečekali jsme takovou sílu. Máme kandidáty, kteří hodlají kvůli Inkubátoru dojíždět každý měsíc ze Švýcarska do Prahy. Hlásí se hotoví lídři, kteří chtějí nejen čerpat, ale taky předávat své zkušenosti. A taky mladé talenty, které svými dosavadními výsledky předchází svůj věk o desítky let. Je to pro nás ta nejlepší zpětná vazba a taky velký závazek doručit vrcholovou kvalitu,” doplňuje zakladatel programu Inkubátor.
Celý program vznikl z přesvědčení, že budoucnost zdravotnictví nestojí jen na odborně silných lidech, ale na kvalitních lídrech, kteří budou schopni vést týmy, řídit a implementovat systémové změny, pracovat s daty a vidět zdravotnictví v těch nejširších souvislostech.
A právě to je také jádro vzdělávacích bloků: Český zdravotní systém v praxi, Leadership a práce s lidmi ve zdravotnictví, Komunikace a krizový management, Data, kvalita a evidence-based rozhodování, Řízení změny a práce s lidskými zdroji ve zdravotnictví, Zdravotnická ekonomika a finance, Inovace, technologie a moderní medicína, Podnikání a růst ve zdravotnictví, Řízení procesů ve zdravotnickém zařízení. Posledním setkáním je závěrečný hackaton, kde účastníci přetaví své vize a nabyté dovednosti v konkrétní projekty.
Kromě vzdělávacích bloků je významnou hodnotou Inkubátoru také účast na networkingových setkáních s lídry zdravotnictví, možnost osobního mentoringu 1:1 a doživotní přístup do alumni komunity, protože celý projekt není zamýšlený jako desetiměsíční program, ale vstup do světa leadershipu ve zdravotnictví.
Odbornou záštitu programu poskytla 2. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy, garantem je její děkan profesor Marek Babjuk a odborným partnerem programu je Advance Healthcare Management Institute.
Zájemci si mohou podrobnosti přečíst na webu Po medině Inkubátoru, kde najdou také možnost se přihlásit.
Andrea Svobodová
Manažerka projektu
